SEDM SPOLČENÝCH míří do výčepů hospod

Bylo nebylo, jednou se domluvilo sedm sládků, sešli se na chmelnici, zkoušeli chmel, vybírali, sklízeli, radili se… Chmel odvezli na varnu do Budvaru. Vařili, ochutnávali, vylepšovali. A tak vznikl nový ležák SEDM SPOLČENÝCH. Sládci ze sedmi pivovarů tak oslavili svoji více než roční spolupráci. Pivo SEDM SPOLČENÝCH míří na české, moravské a slezské pípy.

Sládci se vypravili do Žatce a přímo na polích Výzkumného ústavu chmelařského vybírali z nově šlechtěných odrůd chmelů, které zatím pro vaření piva nikdo ve větší míře nepoužil. Nakonec padla volba na Mimosu. Jde o chmel se specificky ovocným aroma, které svou vůní připomíná víno. Na uvaření SEDMI SPOLČENÝCH padla veškerá letošní úroda Mimosy, celkem 150 kg.

Slavnostní narážečka se konala včera v Hostinci u Pivovaru (Poupětce). Přítomni byli sládkové ze všech zúčastněných pivovarů, slavnostně narazili a vypili spolu s hosty nejeden sud nového ležáku.

Pivo sbližuje. Jak jeho konzumenty, tak jeho tvůrce. „V pivovarnické komunitě se všichni známe, na soutěžích si hodnotíme svoje piva, občas se při tom štengrujeme, ale v podstatě jsme všichni přátelé a vzájemně se uznáváme,“ říká obchodní sládek národního pivovaru Budějovický Budvar. Ležák SEDM SPOLČENÝCH uvařili spolu s Alešem Dvořákem z Budvaru sládci z pivovarů Antoš, Clock, Cobolis, Permon, Zichovec a Zvíkov.

Ležák SEDM SPOLČENÝCH je výjimečný ne jen díky spolupráci sedmi sládků a použitému chmelu Mimosa ale i svým objemem. Vznikla totiž jen jedna várka, zhruba tedy 300 hektolitrů. Jde tak o limitovanou edici, která se v následujících dnech vydá na pípy hospod Budějovického Budvaru a výčepy zúčastněných minipivovarů.

SEDM SPOLČENÝCH

Typ: spodně kvašený ležák
Obsah alkoholu: 4,9 %
Hořkost (IBU): 24
Barva (EBC): 13
Slad: český světlý
Chmel: Mimosa
Uvařeno: v Budějovickém Budvaru
Prodej: čepované, na pípách od 20.11.2019
Objem uvařené várky: 300 hektolitrů

Kdo stojí za ležákem SEDM SPOLČENÝCH:

Budějovický Budvar, národní pivovarObchodní sládek: Aleš Dvořák
Cobolis pivovar Ládví, PrahaSládek: Pavel Palouš
Pivovar Antoš SlanýSládek: Braňo Slovák
Rodinný pivovar ZichovecSládek: Tomáš Mužík
Pivovar Permon SokolovSládek: Petr Bohánek
Pivovarský dvůr ZvíkovSládek: Vladimír Ličman
Pivovar Clock PotštejnSládek: Jakub Sychra

Pavel Fryml, šéfredaktor
Foto: Petr Brodecký