Pátý ročník celostátní soutěže včelařů – Med roku 2019

V pořadí pátý ročník celostátní soutěže včelařů – Med roku 2019, která proběhne o víkendu 12. a 13 října v kulturním domu Rubín, Makovského náměstí 3, Brno – Žabovřesky, poskytne spotřebitelské veřejnosti ojedinělou možnost prohlédnout si, ochutnat i zakoupit některý ze zhruba 150 druhů medů od českých a moravských včelařů. Jinou možnost ochutnat na jednom místě medy z hor, nížin, lesů i luk či medy smíšené i jednodruhové veřejnost prakticky při jiné příležitosti nemá.  

Akci organizuje Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ (PSNV) a jejím cílem je kromě vlastní soutěže snaha přiblížit obor včelařství laické veřejnosti. V sobotu mohou navíc zájemci navštívit Včelařskou konferenci na téma „Med jako kvalitní potravina“, kromě medu budou mít návštěvníci akce možnost zakoupit si i další produkty z medu včetně medové kosmetiky.

Soutěží se v kategoriích květové medy, medovicové medy, nejlepší design balení medu a hodnocení veřejností. Všechny soutěžní medy jsou během akce k ochutnání. „Naším záměrem je přiblížit kvalitní český med přímo od včelařů široké veřejnosti, proto je vstup i ochutnávky soutěžních medů zcela zdarma, a to včetně řízených degustací,“ říká Radomír Hykl za organizátory celé akce. Kromě přehlídky sladkých chutí je výstavní část také pastvou pro oko. K vidění budou různé barvy medu od světle zelenkavé přes zlatou až po asfaltově černou, tvary sklenic a inspirativní etikety.

Akce se koná za finanční spoluúčasti Ministerstva zemědělství. Rozbory soutěžních vzorků zabezpečuje laboratoř SVÚ Olomouc, což je jedna ze dvou akreditovaných laboratoří v ČR.

Program celé akce je na www.medroku.cz.